Dostęp do informacji publicznych Informacja publiczna nie zamieszczona na podmiotowej stronie Biuletynu Informacji Publicznej może być udostępniona na wniosek, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112.1198) Tryb występowania o udostępnienie informacji publicznej Osoby chcące uzyskać informację publiczną, proszone są o wypełnienie wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Zasady dostępu do informacji publicznej Zasady dostępu do informacji publicznej reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2058). Ustawa precyzuje konstytucyjny zapis art. 61 o prawie obywateli do informacji o działaniach władz publicznych. Nakazuje organom władzy państwowej (i innym podmiotom) udostępniać każdą informację o sprawach publicznych tj. informację publiczną (art.1, ust.1). Na prawo do informacji publicznej składają się uprawnienia do:
Prawo to przysługuje każdej osobie (art.2 ust.1). Od osoby występującej o informację publiczną nie wolno żądać uzasadnienia wniosku (art.2 ust.2). Informacje podlegające udostępnianiu Ogólna zasada udostępniania każdej jawnej informacji o sprawach publicznych jest sprecyzowana w rozdziale 2 ustawy. Wskazano tam, wprost, jakie informacje podlegają upublicznianiu. Są to m.in. informacje o:
Formy udostępniania informacji publicznej Zgodnie z ustawą udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:
Zgodnie z ustawą (art. 10, ust.1) informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek zainteresowanego. Udostępnianie informacji na wniosek następuje "bez zbędnej zwłoki", nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 13, ust.2)., Jeżeli jest to niemożliwe, wnioskodawca jest powiadamiany w tym terminie, o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, który nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeśli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie składa pisemnego wniosku. Instytucja udostępniająca informację ma obowiązek umożliwić jej skopiowanie, wydrukowanie, przesłanie lub przeniesienie na powszechnie używany nośnik informacji. Dostęp do informacji nieogłoszonych w BIP Aby uzyskać informacje nieudostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Lipsko można wysłać e-mail na adres: umig@lipsko.eu lub skorzystać z formularza wniosku dostępnego poniżej. Wniosek można dostarczyć osobiście. Wniosek można także wysłać drogą elektroniczną poprzez skrzynkę kontaktową ePUAP: /f89s7ly6ac/skrytka. Wniosek Formularz wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie jest drukiem obligatoryjnym, ma charakter pomocniczego wzoru. Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na jej niejawność wynikającą z przepisów prawa (ochrona danych osobowych, tajemnica przedsiębiorcy, prawo do prywatności, tajemnica państwowa, służbowa, skarbowa itp. lub brak wskazania szczególnej istotności dla interesu publicznego w odniesieniu do informacji przetworzonej). Odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej. Odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni (art. 16, ust.2, pkt 1). Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek. Tryb odwoławczy i skargowy Skargę na bezczynność organu wnosi się do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który nie udostępnił informacji publicznej. 1) przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi, 2) skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacj publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn.zm.) jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek Urząd ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępniania lub koniecznością przekształcania informacji w formę wskazaną we wniosku, mogą być naliczona od wnioskodawcy opłata w wysokości odpowiadającej tym kosztom. Wypełniony wniosek należy przesłać:
Urząd Miasta i Gminy Lipsko
a) na dres poczty elektronicznej: umig@lipsko.eu b) za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /f89s7ly6ac/skrytka tel.: (48)37 80 048, (48)37 84 140 Załączniki: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej w formacie *.rtf (dowolny edytor tekstu) Wniosek o udostępnienie informacji publicznej w formacie *.pdf (AcrobatReader) |
Zobacz: |
Wnioski . |
Data modyfikacji: 2017-04-28 09:43:36
Opublikowane przez: Administrator BIP